Jak oszczędzać codziennie

Jak oszczędzać codziennie

Wiele osób chce rozpocząć oszczędzanie pieniędzy, ale brak im motywacji. Sprawdźmy, jak oszczędzać codziennie na małych rzeczach by osiągnąć wielki cel.

Oszczędzanie pieniędzy to wbrew pozorom nie tylko odmawianie sobie wielu przyjemności czy zbytków, ale też i rozsądne wybieranie poszczególnych opcji.

Codziennie wyborów takich dokonujemy setki, a niektóre z nich wbrew pozorom są naprawdę kosztowne.

Aby oszczędzać codziennie, wystarczy kierować się jedynie kilkoma wskazówkami.

Dzięki temu bez większego wysiłku czy szczególnego zwracania uwagi na pewne kwestie będziemy mogli miesięcznie zatrzymać w swoim portfelu konkretne sumy pieniędzy.

Poniżej prezentujemy proste sposoby na oszczędzanie codzienne.

Jak oszczędzać codziennie na dojeździe do pracy?

Pierwszym sposobem, w jaki możemy oszczędzać podczas zwykłego codziennego dnia, jest oszczędzanie na dojazdach do pracy.

Bardzo często wybieramy je naprzemiennie oraz w taki sposób, aby były jak najszybsze i jak najbardziej komfortowe.

Przy odrobinie planowania czy wybraniu jednego sposobu dojazdów możemy jednak zaoszczędzić duże sumy miesięcznie.

Sama zmiana nawyków nie będzie ogromna, a będzie polegała jedynie na wybraniu jednej opcji i korzystaniu przeważnie z niej.

Jeśli jedziemy do pracy komunikacją miejską, warto wybierać bilety miesięczne, kwartalne lub nawet roczne.

Zakup biletu o bardzo długim terminie na jednego przewoźnika z pewnością będzie bardziej korzystniejszy pod względem finansowym niż biletów pojedynczych.

Podobnie sprawa ma się przy korzystaniu z kilku przewoźników, gdzie siłą rzeczy kupujemy bilety jedynie jednorazowe np. do pociągu czy autobusu.

O ile istnieje możliwość, warto wybrać jedną linię i wykupić w niej najkorzystniejszy w przeliczeniu na jeden przejazd bilet okresowy.

Gdy do pracy dojeżdżamy samochodem, koszty paliwa potrafią być spore w ciągu miesiąca.

W takiej sytuacji warto poszukać znajomych, którzy jeżdżą w podobnym kierunku i podzielić się z nimi kosztami dojazdów do pracy.

Jeśli nie znajdziemy ich, możemy odszukać osoby np. w social mediach, które również podróżują w tę samą okolicę lub w pracują w tym samym miejscu pracy.

Możesz np. skorzystać z bardzo popularnego serwisu – https://www.blablacar.pl/

Postawa taka będzie nie tylko ekologiczna, ale pozwoli obniżyć koszty dojazdów nawet o 50%-75%.

Warto również pamiętać o innych środkach transportu – np. rowerze. To opcja nie tylko najtańsza, ale i najzdrowsza.

Jak oszczędzać codziennie na energii w domu?

Kolejnym sposobem na codzienne oszczędzanie bez specjalnych zmian jest oszczędzanie energii elektrycznej w domu.

Wbrew pozorom oprócz zainstalowania paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacji, również możemy wprowadzić kilka dobrych zmian, które na koniec roku pozwolą obniżyć koszty użytkowania domu nawet o kilkaset złotych.

Pierwszym takim rozwiązaniem jest inwestycja w żarówki energooszczędne.

Choć są one nieco droższe od zwykłych, w dłuższym okresie czasu zużywają mniej prądu i są wydajniejsze.

Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie kranów napowietrzających wodę.

Powodują one, że przy mniejszej ilości wody możemy również umyć ręce czy zmywać naczynia, gdyż strumień jest duży i mocny.

W rzeczywistości na tę czynności potrzebujemy mniejszą ilość wody.

Kolejnym sposobem oszczędzania energii jest wybranie odpowiednich urządzeń elektrycznych np. AGD czy RTV.

Obecnie na rynku panuje bardzo duży wybór takich akcesoriów i gadżetów.

Przeważnie nie zastanawiamy się nad mocą czy zużyciem prądu danego urządzenia, a wybieramy je pod względem funkcjonalności.

Jeśli jednak zastanawiamy się nad kilkoma podobnymi urządzeniami, które posiadają takie same funkcje, warto jest wybrać te urządzenia, które zużywają najmniej prądu.

W ten sposób rocznie możemy zaoszczędzić kilka — kilkanaście procent opłat za prąd, co może być dużą sumą.

Rozsądne robienie zakupów tradycyjnych i internetowych

Zakupy to czynność, którą wykonujemy każdego dnia i przeważnie nie przykładamy do niej większej uwagi.

W tym elemencie wprowadzając drobne zmiany, możemy jednak zaoszczędzić bardzo duże sumy i bez większego wysiłku nie wydawać tak wiele.

Jak oszczędzać codziennie na tradycyjnych zakupach?

Pierwsza podpowiedź dotyczy zakupów tradycyjnych, robionych w stacjonarnych sklepach. Warto robić je rzadziej kupując zaopatrzenie na dłuższy okres.

Jeśli będziemy stosowali taktykę robienia zakupów np. w sobotę na cały tydzień, z pewnością zaoszczędzimy.

Będzie to oszczędność czasu na kilkukrotne dojazdy do sklepu w trakcie tygodnia oraz oszczędność paliwa, które użyjemy na nie.

Robiąc zakupy na dłuższy czas, robimy je według spisanej listy i nie kupujemy tak często rzeczy pod wpływem chwili czy reklamy.

Jak oszczędzać codziennie na zakupach online?

Drugim zasobem oszczędzania na zakupach jest robienie ich w internecie.

W sieci obecnie istnieje wiele sklepów internetowych, w których kupić możemy praktycznie wszystko — od żywności po elektronikę.

Jeśli więc chcemy zakupić dany przedmiot, który nie wymaga osobistego obejrzenia lub wiemy, że chcemy kupić konkretny model, warto zajrzeć właśnie do sieci.

W internecie ceny mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż w stacjonarnych sklepach. Dobrym pomysłem jest też używanie porównywarek cen produktów.

Są to serwisy, które posiadają w swoich bazach nawet miliony różnych produktów.

Po wprowadzeniu nazwy i modelu, otrzymamy listę sklepów w sieci, w których dany produkt możemy kupić najtaniej.

Dzięki temu zaoszczędzimy zarówno na różnicy między ceną stacjonarną oraz na wybraniu najkorzystniejszego sklepu internetowego.

Oprócz korzyści stricte cenowych nie będziemy musieli również poświęcać tak wiele czasu na samodzielne udawanie się na zakupy, a otrzymamy przesyłkę pod same drzwi domu.

Oszczędzanie na opłatach za abonament, konto bankowe, rachunki cykliczne

Kolejnym polem, na którym możemy poczynić pewne oszczędności — i to dość prosto jest wybór odpowiednich operatorów telefonicznych, multimedialnych czy banków, z których korzystamy.

Przeważnie posiadamy abonament komórkowy – lub kilka w rodzinie, telewizję kablową czy konto w banku. A nawet abonamenty serwisów z filmami w sieci.

Są to opłaty cykliczne, które wydajemy regularnie każdego miesiąca.

Najczęściej po wybraniu danego rozwiązania płacimy daną sumę i nie interesujemy się czy na rynku istnieją tańsze opcje.

Bardzo często jednak u innych operatorów lub w innych bankach za tą samą lub nawet lepszą usługę, będziemy musieli zapłacić mniej pieniędzy.

Z tego powodu, zdecydowanie warto np. co pół roku lub co roku sprawdzać oferty konkurencyjnych firm i marek.

Jeśli zaoszczędzimy miesięcznie na różnego typu opłatach cyklicznych np. 50 złotych, rocznie da to sumę nawet kilkuset złotych.

Obecnie zmiana operatora nie jest problematyczna. W niektórych przypadkach wszystkie formalności załatwiane są przez nowego operatora, a jedyne co musimy zrobić to podpisać umowę.

Bardzo podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o rachunek osobisty w banku. Jeżeli opłaty i prowizje za konto wyciągają z Twojego portfela zbyt dużo, pora na zmianę.

Dzisiaj ROR można otworzyć i aktywować od zaraz, nawet bez wychodzenia z domu – https://centrumbankowosci.pl/konto-na-selfie/