Strona główna » Od czego zależy kurs walut
Od czego zależy kurs walut

Od czego zależy kurs walut

Od czego zależy kurs walut

Osoby posiadające obce jednostki płatnicze często zastanawiają się, od czego zależy kurs walut?

Płacąc w obcej walucie, za każdym razem jesteśmy poddani mechanizmom rynkowym. To one sprawiają, że kursy są takie, a nie inne.

Znając różnego rodzaju warunki, w ramach których ustalane są wartości poszczególnych walut, można przewidzieć je i pieniądze wymieniać w okresie najlepszej koniunktury.

Od czego zależy kurs walut – wiele czynników

Warto wiedzieć, że kurs wymiany walut, np. na linii frank – euro, nie jest zależny od jednego czy dwóch czynników.

To cały, złożony proces ekonomiczny, na który składają się nie tylko sama wartość waluty, ale także stan rozwoju gospodarki danego kraju, wzajemne stosunki gospodarcze czy działania na stopach procentowych.

To sprawia, że kurs wymiany walut to trudna i złożona kwestia, którą jednak zdecydowanie warto poznać.

Kurs walut a parytet złota

Dawniej, jeszcze zaraz po drugiej wojnie światowej, pieniądze, które były w obiegu na świecie, opierały się o ustalony odgórnie, początkowo parytet względem złota, tzw. system waluty złotej

Oznaczało to, że wartość danej waluty miała odzwierciedlenie w cenie złota. Jeśli za jeden złoty można było kupić ¼ g złota, to jego wartość właśnie tyle wynosiła.

W ten sposób wyznaczano parytet początkowy, który następnie zmieniał się w zależności od dostępu do tego kruszcu.

Państwo ma swój cel

Z czasem jednak pojawiły się unowocześniające teorie ekonomiczne, które sprawiły, że parytet złota i oparta na nim teoria odeszły w niepamięć.

Przede wszystkim dziś za wartość waluty, a także jej wymiany, odpowiada państwo. To ono kształtuje stosunki polityczne, ono prowadzi współpracę gospodarczą lub się od niej odcina.

To państwo stawia na właściwe zarządzanie krajem i jego finansami poprzez zmianę stóp procentowych i stopy inflacyjnej. To wszystko wpływa na wartość pieniądza.

Kiedy i gdzie wymieniać waluty?

Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wymiana na miesiąc przed wyjazdem na wakacje nam się opłaci.

Oczywiście, znając mechanizmy rynkowe można pokusić się o drobną symulację i przekonać się, czy kurs będzie rósł czy też spadał.

Jednak nie da się ukryć, że przewidywania mogą się nie sprawdzić. Dlatego warto zminimalizować ryzyko i rozpocząć od mniejszych sum.

Zdobycie praktycznego doświadczenia i zdolność odczytywania tego, jak może zareagować gospodarka na pewne wydarzenia, pozwoli wybrać odpowiedni moment wymiany waluty.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, gdzie wymieniać gotówkę?

Tutaj najczęściej mamy do wyboru kantory stacjonarne, internetowe oraz konta walutowe z wewnętrznymi platformami wymiany – sprawdź: https://bankradar.pl/ranking-kont-walutowych/

Ciekawą opcją są również karty wielowalutowe, które udostępnia coraz więcej banków. Najczęściej obsługują najpopularniejsze waluty: EUR, GBP, USD oraz CHF.

Czytaj również